rekuperacja w domu

Zalety rekuperacji w domu

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna w domach zapewnia zdrowe i świeże powietrze w pomieszczeniach. Ta instalacja nie tylko znacząco wpływa na komfort mieszkania, ale również może przyczynić się do zmniejszenia kosztów za ogrzewanie.
Rekuperatory są coraz częściej stosowane przez Polaków. Na nowoczesnym osiedlu Zielona Weranda w miejscowości Łęgowo (k. Gdańska) już teraz dostępne są w sprzedaży domy z rekuperacją w zabudowie szeregowej. A w przyszłości z pewnością przybędzie takich inwestycji.

Rekuperacja w domu? Poznaj najważniejsze korzyści.

Dom z rekuperacją to przede wszystkim sprawna wentylacja pomieszczeń poprzez regularną wymianę powietrza. Co ważne, powietrze, które dostarczane jest do pomieszczeń mieszkalnych, zostaje wcześniej oczyszczone. Z wnętrz pozbywamy się nie tylko dwutlenku węgla, ale również nadmiaru wilgoci czy nieprzyjemnych zapachów. Wpływa to na komfort mieszkania oraz zdrowe. Po zastosowaniu rekuperatora nie trzeba już wietrzyć pomieszczeń, dzięki czemu w sezonie grzewczym nie będziemy wychładzać domu poprzez regularne otwieranie okien. Jednocześnie przez cały czas będziemy mieć zapewnione świeże powietrze.
Posiadając dom z rekuperacją, można zrezygnować z szeregu innych rozwiązań mających na celu wentylację pomieszczeń, np. kominów wentylacyjnych czy okien z mikronawiewnikami.
Trzeba również pamiętać, że za sprawą rekuperacji można ograniczyć koszty związane z eksploatacją systemu grzewczego. Oszczędność może być tym większa, im lepsza jest izolacja budynku. Czy jednak rekuperacja to wyłącznie zalety? Warto wspomnieć też o pewnych mankamentach. Przede wszystkim wiele osób wzbrania się przed montowaniem tego systemu z powodu kosztów inwestycji. Jeśli jednak zakupimy dom wyposażony już w rekuperację, odpadnie nam konieczność samodzielnej instalacji systemu. Należy również pamiętać o kosztach eksploatacyjnych, które mogą nieznacznie podwyższyć rachunki za prąd. Jest to jednak różnica stosunkowo niewielka, która nie powinna zbytnio uszczuplić budżetu domowego. Warto również pamiętać o ewentualnych kosztach serwisowych oraz wymianie filtrów, które zapewniają nam dobrą jakość powietrza dostającego się do domu.